Pomoc v gréckych utečeneckých táboroch odovzdaná

Zubné kefky Curaprox pomáhajú rodinám v táboroch

 
Zubné kefky, ktoré venovala rodinám na úteku firma Curaprox Slovensko, boli počas leta distribuované v utečeneckom tábore Alexandria (800 obyvateľov) a v kempe Veria (250 obyvateľov), kde sme evidovali akútny nedostatok hygienických potrieb. Tím lekárov z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety zo Slovenska pôsobiaci v oboch kempoch tu rozdistribuovali vyše 1 000 zubných kefiek pre deti aj dospelých, pričom pre detičky zorganizovali „hygiene promotion workshops“ v spolupráci s gréckou neziskovou organizáciou Praxis. Na tieto workshopy sa prišli pozrieť aj dospelí, rodičia detí. Zubné kefky Curaprox aj školenia boli prijaté veľmi pozitívne a ľuďom na úteku umožnia starať sa o svoje zdravie ešte lepšie.

Ostatné zubné kefky boli odovzdané organizácii Help Refugees na sklad, odkiaľ poskytujeme podporu desiatkam kempov a bytovým zariadeniam. Postupne sú utečencom distribuované priamo alebo prostredníctvom distribučných partnerov (etablovaných dobrovoľníckych skupín). Zo skladu bolo zatiaľ vydaných 200 zubných kefiek, spolu bolo doteraz rozdistribuovaných vyše 1 200 kefiek.

Distribúcia hygienických produktov partnermi sa v táboroch postupne znižuje, keďže prichádza k vyčerpaniu fondov ECHO ku koncu mesiaca júl 2017. To znamená, že pomoc v takejto forme sa tu veľmi cení a je veľmi potrebná.

Ďakujeme, Curaprox Slovensko a Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety za skvelú pomoc.

 

 

Aj materiál na šitie a štrikovanie je veľkou pomocou

Všetky vlny a látky, ktoré ste venovali do našej zbierky pre sýrske rodiny, boli doručené a postupne rozdistribuované ľuďom v núdzi v gréckych utečeneckých táboroch – tak ako sme vás informovali pred pár mesiacmi. Príjemcom príspevku vo výške 1 100 Eur na vlnu a látky je malé komunitné centrum v mestečku Sindos pri Solune založené Swisscross.help a od júla vedené Three Peas. Komunitné centrum „Tamam“ (V poriadku), zohráva dôležitú úlohu, keďže v mestečku žije cez 400 utečencov v bytových domoch a bez CC Tamam by nemali prístup k špecializovaným službám a priestorom, kde sa môžu schádzať ako komunita.

Podpora šijacieho projektu je tu veľmi dôležitá pre viacero dôvodov:

1) prístup k oblečeniu je stále obmedzený pre finančné dôvody (pre utečencov, ale aj dobrovoľníkov, takže nevieme organizovať distribúciu oblečenia pravidelne),

2) prístup k vhodnému/preferovanému druhu oblečenia (tzv. abaya) pre ženy je takmer nulový

3) ak sa oblečenie distribuuje, často nesedí, takže si ho krajčíri môžu prispôsobiť, prípadne opraviť

4) ženy aj muži si budujú nové životy, zvyky a potrebujú zmysluplné aktivity, chcú sa cítiť užitoční a sebestační a presne takýto projekt je príkladom toho, ako môžeme umožniť pozitívnu zmenu

5) všetky náklady spojené s vedením centra sa hradia z príspevkov donorov a každodenných ľudí, takže napr. poskytnutím šijacieho materiálu im šetríme peniažky na iné aktvity a operačné náklady

6) CC je vedené Georgou, mladou nezamestnanou slobodnou mamičkou, ktorá dostáva malý príspevok (dobrovoľnícky štipend) za svoju prácu. Takže takýmto spôsobom podporujeme aj lokálnych ľudí.

Ďakujeme vám všetkým, ktorí ste sa zapojili do zbierky #nemaconaseba, vrátane ADRA ČR. Vaša pomoc sa dostala do správnych rúk. Ďakujeme, že pomáhate s nami.

 

 

Vieš, aký je rozdiel medzi utečencom, migrantom či cudzincom? Zisti viac na www.neutekaj.sk.

Chceš podporiť našu prácu? Daruj teraz online. Ďakujeme.