Rwanda – bolestivé spomienky na genocídu

Uplynulo 26 rokov od genocídy v Rwande. Rana sa zahojila, ale jazvy zostali.

Počas prípravy rozvojového projektu ADRA Slovensko v Rwande sme mali príležitosť stretnúť sa s Hesronom R. Byilingirom, ktorý nám porozprával, ako počas genocídy stratil rodičov, brata a ďalších 75 členov blízkej rodiny.

Najstrašnejšia genocíta v novodobej histórii si vyžiadala viac ako 1 000 000 obetí v priebehu 100 dní, od apríla do júna 1994. Denne zahynulo priemerne 10 000 ľudí, počas hrozného etnického vraždenia medzi kmeňmi Hutu a Tutzi.

Keď sme prekročili hranice Rwandy, prežil som pozitívny šok. Všetko krásne vybudované, kvalitné cesty aj chodníky, všade čisto a poriadok, ľudia mimoriadne priateľskí a prívetiví. Krajina má najnižšiu mieru korupcie a najpriaznivejšie podmienky na podnikanie v Afrike.

Hesron R. Byilingiro, je predsedom Cirkvi adventistov, ktorá má v Rwande viac ako 1 milión členov, čo je asi 10% populácie. V rozhovore nám vysvetlil: „Po tom čo sme totálne zničili celú krajinu sme sa museli rozhodnúť ako ďalej. Máme prezidenta, ktorý nám pomohol nastoliť pokoj a motivoval ľudí k celonárodnému zmiereniu a zjednoteniu. Aj ja som ako svoje poslanie prijal viesť ľudí prostredníctvom služby cirkvi k zmiereniu. Dnes už nikto nehovorí, že je Hutu, alebo Tutzi, ale všetci sme jednoducho Rwanďania. Nikto predsa nemôže za to, v akom kmeni sa narodil. Keď my Rwanďania vidíme, že sa niekto bije kvôli nejakým etnickým, alebo spoločenským rozdielom, hovoríme si – tí ľudia si ani neuvedomujú, aké je to nebezpečné. Ale my to už vieme…“

ADRA Slovensko uzavrela dohodu o spolupráci s ADRA Rwanda na spoločnom rozvojovom projekte, ktorého cieľom je pomôcť v boji s podvýživou detí v tejto krajine. Naučiť ľudí ako dosiahnuť potravinovú sebestačnosť je oveľa dôležitejšie, ako ich zásobovať zásielkami humanitárnej pomoci. Preto pomáhame budovať „kitchen garden“ – malé záhrady pri domoch, ktoré pomáhajú ženám zabezpečiť obživu z vlastnej záhradky pre svoje deti. Program v minulosti pomohol odstrániť podvýživu v mnohých dedinách. Sme radi že s podporou Slovak Aid môžeme tento projekt rozvinúť aj v Rwande.