15 mája ADRA pomáha oddeliť filtrami biele a červené zóny v nemocniciach
Pacientov s diagnózou COVID-19 pribúda. Preto na oddeleniach nemocníc vznikajú „červené zóny“, kde platia prísne epidemiologické opatrenia. Katastrofálna situácia v Taliansku, Španielsku, Anglicku, USA… ukázala, aké dôležité je uchrániť nemocnice. Ak sa nakazia zdravotníci, kto nás bude liečiť? Ak sa do karantény dostanú celé oddelenia, kde dáme pacientov?
ADRA dostala úlohu rýchlo vybudovať ľahké deliace priečky (filtre) z lexanu, ktoré oddeľujú červené zóny a chránia pacientov i personál nemocnice.
Včasnými a prísnymi karanténnymi opatreniami sme si na Slovensku „kúpili čas“, aby sme pripravili zdravotníkov aj nemocnice na nával pacientov s koronavírusom.
Prvotný zámer – izolovať jedno celé oddelenie pre pacientov s covidom-19 bol dobrý až do chvíle, keď sa objavila rodička s koronavírusom. Hneď sme museli riešiť zóny na gynekológii. Postupne vznikali červené zóny na chirurgii, centrálnych príjmoch, internom, jednotkách intenzívnej starostlivosti, na psychiatrii… Všade, kde sa objavili pozitívne testovaní.
Naše nemocnice – podobne ako nemocnice všade na svete – nie sú stavané tak aby na každom oddelení mali infekčné zóny. Zdravotníci tu teraz musia pracovať celé hodiny v skafandroch.
Stavba dočasných filtrov musí byť v súlade s epidemiologickými i protipožiarnými normami. Preto skôr ako sme sa pustili do práce, sme spoločne s pracovníkmi krízového štábu, hasičmi a hygienikmi hľadali optimálne riešenia a vhodné materiály.
ADRA pripravila riešenie, nemocnice vytvorili podmienky, sponzori poskytli peniaze a mohli sme začať. Na niektorých oddeleniach to bolo jednoduché, lebo sme stihli zóny pripraviť skôr ako prišli covid pacienti. Inde sme museli vystihnúť čas, kedy je oddelenie „čisté“ a zrovna tam nikto v karanténe neleží.
Najzložitejšie bolo realizovať presklenú bariéru pre centrálny pult na Jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) Infektologickej kliniky v Bratislave na Kramároch, kde ležia pacienti s diagnostikovaným Covid-19, napojení na prístrojoch s umelou ventiláciou. Museli sme pracovať za plnej prevádzky, takže sme si vyskúšali ako sa človek zapotí v skafandri a aký pozor si musí dávať na každý pohyb… Koordinácia s personálom oddelení bola super. Náročná úloha sa podarila a na „červenom oddelení“ sme vytvorili „bielu zónu“ pre lekárov a zdravotníkov. Teraz už môžu sledovať svojich pacientov aj spoza skla a do overalov sa musia obliekať len keď idú do priameho kontaktu s pacientami pri vyšetreniach a procedúrach.
Dôležité boli aj opatrenia na centrálnych príjmoch nemocníc, kde je nutné popri urgentnej starostlivosti najprv oddeliť pacientov s podozrením na covid-19 a chrániť ostatných i personál.
Boli to náročné dni a noci pre zdravotníkov i pre náš tím ADRA. Ale sme šťastní, že vývoj na Slovensku nám potvrdil, že to nebola zbytočná snaha. Spoločne sme uchránili zdravotníkov, nemocnice a hlavne pacientov. Pomohli sme oddeliť zóny nemocniciam v Bratislave na Kramároch, v Ružinove i Petržalke a skúsenosti sme posunuli ďalej…
Ak si niekto dnes – s odstupom času – dovoľuje tvrdiť, že to bol zbytočný rozruch pre pár pacientov a pod. určite nikdy nepracoval v nemocnici v čase karantény, oblečený v skafandri. A okrem toho to považujem za znevažovanie práce zdravotníkov i dobrovoľníkov, ktorí pre Slovensko vybojovali pozitívne čísla. Hrdinovia týchto dní si zaslúžia naše ocenenie.
Všetko toto sa podarilo aj vďaka finančnej podpore nadácie EPH a množstva drobných donorov.
Ďakujeme priatelia, že nám pomáhate pomáhať.
Pripojiť sa môžete aj vy prostredníctvom služby darujme.sk