Kancelária ADRA Libanon zasiahnutá výbuchom v Bejrúte

ADRA Slovensko vyhlasuje verejnú zbierku na pomoc Libanonu

Mohutný výbuch v utorok 4. augusta 2020 v Libanonskom Bejrúte si vyžiadal desiatky mŕtvych a tisíce zranených. ADRA Libanon má v Bejrúte sídlo svojej kancelárie. Bezprostredne po výbuchu sme sa spojili s našimi partnermi, ktorí nás uistili, že všetci pracovníci ADRA Libanon sú v poriadku a nikto z nich nebol zranený. Kancelária vzdialená cca 3 km vzdušnou čiarou od epicentra výbuchu v prístave bola tiež zasiahnutá tlakovou vlnou, ktorá vybila okná, zhodila stropné podhľady a zdevastovala interiér. Pracovný stôl, za ktorým ešte prednedávnom pracovala slovenská humanitárna dobrovoľníčka Anička Hruboňová, bol zasypaný sklom… Ešte šťastie, že jej misia bola po vypuknutí pandémie predčasne ukončená a vrátila sa späť na Slovensko. ADRA Slovensko aktuálne nemá v Libanone svojich vyslaných pracovníkov.

ADRA Slovensko vyhlasuje verejnú zbierku na pomoc Libanonu. Prispieť môžete zaslaním peňazí na zbierkový účet SK83 8330 0000 0028 0179 0152 Variabilný symbol 035040 do poznámky uveďte „Libanon“.

Vyzbierané prostriedky použijeme na poskytnutie naliehavej humanitárnej pomoci v spolupráci s našou partnerskou organizáciou ADRA Libanon. Výbuch prišiel práve v čase, keď pripravujeme humanitárnu pomoc pre zdravotníkov v Libanone, ktorí bojujú s COVID-19.

ADRA Slovensko v spolupráci s ADRA Libanon v súčasnosti pracuje na dokončení projektu rezervoára pitnej vody v oblasti Baalbek, ktorý v krátkom čase odovzdáme do prevádzky.

Libanon sa aktuálne dostal do ťažkej situácie v dôsledku utečeneckej krízy pre vojnu v Sýrii, politické napätie ale aj ekonomickú krízu spojenú s devalváciu meny, pod ktorú sa podpísali aj dôsledky pandémie COVID-19. Tragický výbuch v Bejrúte zrejme na čas ochromí lodnú dopravu, takže krajinu čakajú naozaj krušné časy. V prístave podľa aktuálnych správ výbuch zničil zásoby obilia a o strechu nad hlavou prišlo viac ako 200 000 ľudí. Libanon je už niekoľko mesiacov na pokraji bankrotu.

Ďakujeme za vašu ochotu pripojiť sa k pomoci tejto krajine. Aktuálnu situáciu v Libanone naďalej monitorujeme a koordinujeme našu pomoc s partnermi.

Prikladáme niekoľko fotiek a krátke video z kancelárie ADRA Libanon