Ako odhaliť manipulátora vo vzťahu (pozvánka na diskusiu do Nitry)

Členky Krízového intervenčného tímu (KIT) organizácie ADRA Slovensko majú hneď na začiatku roka 2019 za sebou niekoľko verejných diskusií. Do nového roka totiž vstúpili s predsavzatím: naďalej hovoriť nahlas o násilí, organizovať viac osvetových aktivít a vzdelávacích podujatí pre rôzne cieľové skupiny v SR. Pretože okrem krízovej intervencie, sociálnej rehabilitácie a adaptácie klientov a klientiek a advokácie je dôležitá tiež prevencia.

Po prvých dvoch bratislavských diskusiách (9. 2. v KC UNIK a 12. 3. na FSEV UK) a jednej banskobystrickej (9. 3. v zbore CASD) sa KIT tentoraz presunie do Nitry. Podujatie sa uskutoční v stredu (27. marca) od 18ej vo Fotogalérii Trafačka na ulici Janka Kráľa 65 v Nitre pod názvom „Ako odhaliť manipulátora vo vzťahu„.

 

Diskusia je nasmerovaná predovšetkým na mladých ľudí, ktorí sú v procese zamilovanosti, budovania vzťahu a nepoznajú varovné signály toho, že sa možno ocitli v násilnom zväzku.

Takýchto príbehov totiž pribúda (nielen na filmovom plátne): Na začiatku vzťahu bol zábavný, ona do neho totálne zamilovaná. No zrazu nerozumie jeho konaniu. Robí čoraz častejšie žiarlivostné scény, zakazuje jej stretnutia s kamarátmi, sleduje jej mobilnú komunikáciu, zvyšuje hlas, počas hádky zo seba urobí obeť a zaženie ju do kúta, pritom jej sám za chrbtom klame. Možno raz padla facka. Ale iba raz. A ona zhadzuje vinu na seba a ospravedlňuje jeho konanie pred inými i pred sebou samou… Ako to asi môže dopadnúť po pár rokoch spolužitia? Scenár prerozprávaný akoby cez kopirák u každej tretej ženy vo svete i na Slovensku. To nie je v poriadku.

Odborníčky KIT-u preto mladým ľuďom počas marcovej diskusie v Nitre pomôžu rozpoznať známky manipulácie vo vzťahu, tiež načrtnú – ako možno riešiť i predchádzať takýmto situáciám a násilným vzťahom. Prítomní sa tiež dozvedia, čo robiť v prípade, že sa stali svedkami domáceho či sexuálneho násilia v ich okolí. Na všetky otázky z publika trpezlivo zareagujú naše odborníčky z Krízového intervenčného tímu: Daniela Borzová (právnička) spolu s kolegyňami (psychologičkou a/alebo sociálnou pracovníčkou).

 

 

Ak sa chcete o téme dozvedieť viac, alebo sa len uistiť v tom, že váš vzťah nie je toxický a uberá sa správnym smerom – prídite v marci do Fotogalérie Trafačka. Diskutovať sa bude otvorene o stále tabuizovanej téme spoza zatvorených dverí našich domácností. Lebo o násilí nemožno mlčať.

Vstup na diskusiu je voľný, catering zabezpečený. Po diskusii bude možná krátka individuálna konzultácia s právničkou aj so psychologičkou – členkami ADRA KIT-u. Ak nestihnete toto marcové podujatie v réžii členiek Krízového intervenčného tímu (KIT) organizácie ADRA Slovensko, k problematike odhalenia, riešenia a predchádzania násilným vzťahom sa ešte vrátime v niektorom z nasledujúcich podujatí v najbližších týždňoch (napr. 18. apríla opäť v Bratislave). Sledujte preto aj udalosti zverejnené na našej Facebook-ovej stránke tu.

Podujatie sa realizuje vďaka podpore MV SR v rámci projektu v oblasti Prevencie kriminality 2018. Viac o našej komplexnej pomoci obetiam násilia nájdete na stránke: https://archiv.adra.sk/pomoc-obetiam-nasilia-kit/