Počet hlásených prípadov domáceho a sexuálneho násilia vzrástol za posledné roky o 80 %. Počet obetí, ktoré vyhľadali pomoc, vzrástol z 20 % na 54 %. Počet zabitých obetí domáceho násilia narástol v roku 2018 na 13. Pričom obeťami nie sú iba ženy. Podľa štatistík EÚ je týraných 10 % mužov, na Slovensku je to 30 % mužov.
Aj preto sme sa v ADRA Slovensko rozhodli, že nezostaneme ticho a budeme o násilí hovoriť nahlas. Založili sme Krízový intervenčný tím (KIT) na pomoc obetiam domáceho a sexuálneho násilia – viac o našej práci na tejto stránke.
Upozorňujeme na príznaky domáceho násilia a sexuálneho zneužívania. Organizujeme diskusie a obetiam násilia poskytujeme dlhodobú komplexnú pomoc – právnu, psychologickú, aj sociálnu. Aby sme im pomohli povedať NIE a začať nový dôstojný život.
V tíme ADRA KIT (Krízový intervenčný tím) veríme, že každý človek má právo na dôstojný život v bezpečí. Obete domáceho násilia a zneužívania si nedokážu pomôcť sami. Často trvá roky, kým sa odhodlajú a vyhľadajú pomoc. Pričom následky si veľakrát do života odnesú ich deti. Mnohé z nich neskôr opakujú to, čo sa doma naučili alebo sa samé stávajú obeťami. Ak chceme mať zdravú spoločnosť, musíme upozorňovať na násilie, pomáhať jeho obetiam a podporovať zdravé vzťahy.
Ak máš podozrenie, že niekto v tvojom okolí zažíva násilie alebo zneužívanie, začni o násilí hovoriť nahlas.
Uvedomenie si, že to, čo obeť zažíva vo vzťahu, nie je v poriadku a môže byť formou násilia, je prvým krokom na ceste k pomoci. Dôležité je spozorovať tieto dve veci: a) ak niekto začína nad ňou prejavovať moc a kontrolu, b) a verbálnu či fyzickú agresiu. Posuň tieto dôležité informácie tejto osobe napríklad vo forme článku od našej psychologičky Lucie Klimáčkovej, ktorá v ňom uvádza aj príklady z praxe: www.adra.sk/nezostanme-ticho-o-nasili-nahlas/
Vyrozprávať sa niekomu, nájsť človeka, ktorému môže obeť dôverovať a povedať mu, čo prežíva, je pre ňu rovnako dôležité. Aj keď jej nevieš priamo poradiť či pomôcť, častokrát stačí vypočuť, pochopiť. Byť ticho, nikomu nepomôže. Ak sa ti táto osoba zdôverí, znamená to, že rozpoznala príznaky zneužívajúceho vzťahu a začína si uvedomovať, že to, čo prežíva, nie je v poriadku. Aj keď sa možno hanbí o tom rozprávať. Ubezpeč ju, že vždy existuje riešenie a že v tom nie je sama, sám.
Pomoc obetiam domáceho a sexuálneho násilia je účinná, len ak je dlhodobá a komplexná. Obeť si zvyčajne nedokáže pomôcť sama. Je zastrašovaná, zneisťovaná, cíti sa byť vinná, snaží sa násilníkovi dokázať, že nemá pravdu, keď tvrdí, že je neschopná, nemiluje ho/ju dostatočne a pod. Obeť potrebuje pomoc a podporu, až kým znova nadobudne stratené sebavedomie a postaví sa na vlastné nohy. Odporučiť jej môžeš ADRA KIT – 0908 798 997 a túto webovú stránku.
Daniela Borzová, Lucia Klimáčková, Ivana Klimentová – právnička, psychologička a sociálna pracovníčka. To sú naše odborníčky s dlhoročnými skúsenosťami, ktoré sa spojili a vytvorili ADRA KIT – krízový intervenčný tím pre pomoc obetiam domáceho a sexuálneho násilia. Dnes poskytujú komplexnú pomoc už takmer 20-tim osobám. A ako prvé na Slovensku pôsobia aj priamo v teréne – realizujú výjazdy za obeťou či jej transfer do bezpečia.
Doteraz túto náročnú prácu robili ako dobrovoľníčky vo svojom voľnom čase! No ak chcú fungovať ďalej a pomáhať ďalším obetiam, ktoré nás denne kontaktujú, potrebujú tvoju pomoc. ➡️ Staň sa teraz podporovateľom/-kou tímu ADRA KIT – prispievaj mesačne podľa svojich možností alebo nám pošli jednorazový dar. Zdieľaj túto stránku a oslov ľudí či firmy vo svojom okolí, ktoré by chceli dlhodobo prispievať na pomoc, ktorá má skutočný zmysel. Ďakujeme.
Mala som strach začať veci riešiť s políciou vďaka ich nezáujmu, bála som sa, že by mi bolo ešte viac ublížené. Pracovníčky ADRA KIT-u mali úplne iný prístup, rýchlo si získali moju dôveru a vedela som, že mi chcú skutočne pomôcť a majú skúsenosti s riešením násilia. Danka ma ubezpečila, že ľudsky ani legislatívne nie je prípustné, aby mi niekto ubližoval a že bude zastávať moje práva a chrániť ma. Zo všetkých psychológov, ktorých som navštívila, mi Lucka pomohla najviac a z prežitých tráum som sa vďaka nej dostala veľmi rýchlo. Pomohla mi pochopiť, že život nie je až taký zlý. Vie ako na to. ADRA KIT mi veľmi pomohol na ceste začať nový život, odpustiť a zabudnúť na to, čo sa stalo. Som veľmi vďačná im aj celej organizácii ADRA za to, že existuje tento tím a za ich veľkú snahu pomáhať!
Klientka ADRA KIT
Na Slovensku v súčasnosti až 33 % žien žije v násilnom vzťahu a 49 % žien vo veku nad 15 rokov zažilo sexuálne násilie minimálne raz za život. Skúsenosti s domácim násilím má 30 % mužov. U 60–70 % detí je možné hovoriť ako o obetiach násilia, ak jeden z rodičov zažíva násilie. Ohrozenou skupinou sú aj seniori, kde 25 % zažíva násilie v sociálnych zariadeniach a 46 % v domácej starostlivosti.
Podľa Národného akčného plánu MPSVaR na Slovensku chýba 41 špecializovaných poradenských centier pre ženy zažívajúce násilie a 11 krízových centier pre obete sexuálneho násilia. Zoznam krízových centier v SR možno nájsť tu. Pre mužov nemáme vytvorené žiadne poradenské ani krízové centrum. Národnú linku pritom ročne kontaktuje aj cca 66 mužov. Situácia je kritická.
U našich susedov vznikli v produkcii Českej televízie dva dôležité dokumenty, ktoré vám ozrejmia, ako vyzerá domáce násilie, páchané na ženách (Z lásky nenávist), prerozprávané cez príbehy pätice žien. Výnimočný, a v našom regióne azda prvý, je ale dokumentárny pohľad na to, ako vyzerá násilie, páchané na mužoch (Z lásky nenávist 2), prerozprávané cez príbehy štyroch mužov. Obe témy sú, ako v ČR, tak aj v SR, stále tabuizované. O násilí však nemožno ďalej mlčať.
Prečo hovoriť o násilí nahlas?
Ako rozpoznať signály násilia?
Aká je situácia na Slovensku?
Aj ty môžeš pomôcť – zisti ako
ADRA KIT hľadá 6 zodpovedných firiem, ktoré chcú podporiť dlhodobú a komplexnú odbornú pomoc obetiam domáceho a sexuálneho násilia na Slovensku sumou 250 Eur mesačne (na faktúru do nákladov). Aby sme dokázali fungovať ďalej, potrebujeme pokryť náklady na odmeny za vykonanú prácu v právnej aj psycho-sociálnej oblasti a benzín pre krízovú intervenciu v teréne.
➡️ Pre viac informácií, prosím, kontaktujte kit@adra.sk, +421 908 798 997 (Daniela Borzová) alebo daniel.kaba@adra.sk, +421 907 235 511 (Daniel Kaba, riaditeľ ADRA Slovensko). Tešíme sa na spoluprácu a ďakujeme – darovať dôstojný život má zmysel.
Čím skôr sa rozhodnete podporovať ADRA KIT, tým dlhšie budete súčasťou našej kampane s vysokým počtom zobrazení a zaujímavým dosahom aj cieľovou skupinou. Hľadáme 6 oficiálnych partnerov zabehnutého projektu ADRA KIT, za vašu podporu vám vystavíme riadnu faktúru (charitatívna reklama do 20 000 Eur ročne ide do nákladov firmy). Tu aj v celej našej ďalšej komunikácii a kampaniach môže byť vaše logo v spoločnosti dobrých značiek a firiem ⬇️ Prvým partnerom projektu, ktorý sa rozhodol podporiť najmä týrané ženy a deti, je e-shop EnikiBeniki, ďakujeme.
Domáce a sexuálne násilie sa vyskytuje vo všetkých vekových kategóriách, etnických prostrediach a ekonomických úrovniach. Takéto správanie nie je nikdy prijateľné, či ide o muža, ženu, tínedžera alebo staršieho dospelého.
Naším hlavným cieľom je pomôcť obetiam, ktoré zažili/zažívajú domáce či sexuálne násilie bez ohľadu na ich pohlavie, rod, vek a etnickú príslušnosť, rovnako ako aj ich sociálnemu okoliu (deti, blízki, známi, priatelia). Viac tu.
Profesionálna humanitárna a rozvojová organizácia, člen siete 141 pobočiek ADRA po celom svete. Už 25 rokov pomáhame na Slovensku aj v zahraničí, viac na www.adra.sk a www.facebook.com/adraslovensko