Pomoc obetiam domáceho násilia a sexuálneho zneužívania na Slovensku
Prežívate vy alebo niekto vo vašom okolí násilie? Kontaktujte náš Krízový intervenčný tím (KIT) tím e-mailom na kit@adra.sk alebo na krízovom čísle 0908 798 997. Sme pripravené vám pomôcť alebo poradiť (či skonzultovať konkrétne prípady, ak pracujete v tejto oblasti).
>>Prečítajte si skutočný príbeh Zuzany<<
>>Prečítajte si skutočný príbeh Dominiky<<
>>Prečítajte si tiež: V čom nás utvrdzujú skutočné príbehy obetí<<
>>Rozpoznajte príznaky včas a konajte<<
V rámci nášho projektu bezplatnej právnej pomoci sme identifikovali potrebu hovoriť nahlas o násilí a pomáhať obetiam domáceho násilia a sexuálneho zneužívania na Slovensku. Aktuálne poskytujeme komplexné právne a psycho-sociálne služby trom desiatkam osôb s cieľom pomôcť im začať žiť nový dôstojný život. Vytvorili sme preto projekt Krízového intervenčného tímu (KIT).
ADRA KIT (Krízový intervenčný tím)
je komplexné odborné centrum psycho-sociálnej a právnej pomoci na Slovensku,
ktoré bude zastrešovať všetky potrebné oblasti:
1. Prevencia
(vzdelávanie a osveta o problematike násilia cez prednášky, školenia, konferencie, diskusie a workshopy pre laickú aj odbornú verejnosť)
2. Krízová intervencia
(formou poradne, krízovej telefonickej linky a výjazdov do terénu za obeťami)
3. Sociálna rehabilitácia a adaptácia
(opätovné zaradenie obetí násilia do spoločnosti, tiež pracovné zaradenie, získanie zručností, budovanie sebaúcty a sebadôvery, psychoterapia a organizovanie stretnutí obetí na výmenu dobrých skúseností)
4. Advokácia
(presadzovanie záujmov obetí a ochrana ich práv, presadzovanie legislatívnych zmien. Tiež poukazujeme na príčiny sekundárnej viktimizácie žien, spočívajúcej v nepochopení prežívania násilia ženou, jej konania a správania zo strany polície)
Prečo sme sa v ADRE pustili do budovania KIT-u?
Podľa údajov Európskej komisie sa v krajinách EÚ stáva každá tretia žena obeťou fyzického alebo sexuálneho násilia po dovŕšení veku 15 rokov, viac ako polovica žien zažila sexuálne obťažovanie a jedna z 20 žien bola znásilnená. Počet hlásených prípadov domáceho a sexuálneho násilia vzrástol za posledné roky o 80 %. Počet obetí, ktoré vyhľadali pomoc, vzrástol z 20 % na 54 %. Počet zabitých obetí domáceho násilia narástol v roku 2018 na 13. Pričom obeťami nie sú iba ženy. Podľa štatistík EÚ je týraných 10 % mužov, na Slovensku je to 30 % mužov.
Na Slovensku počet známych obetí násilia každoročne stúpa, no počet organizácií poskytujúcich pomoc, je nedostatočný. Aktuálne podľa údajov z NAP (Národný akčný plán) chýba na Slovensku až 41 zariadení, ktoré by poskytovali potrebné služby pre obete násilia. Rovnako nedostatočný je aj počet poradní pre blízke okolie obetí a chýba terénna krízová intervencia. Okolie a niektorí príslušníci, príslušníčky polície majú častokrát sklony minimalizovať či bagatelizovať konanie násilníka a obeti neveriť. (Vierohodnosť obete je znížená aj jej hystericky pôsobiacim správaním, ktoré spôsobuje strach z násilia a obavy, že jej nikto neuverí, nakoľko vystupovanie násilníka je diplomatické a pokojné.
V ADRA Slovensko sme sa rozhodli reagovať na tieto rastúce potreby a vytvorili sme odborný tím – Krízový intervenčný tím (KIT), v ktorom na prípadoch súčasne spolupracujú: právnička, psychologička a sociálna pracovníčka. Tento tím poskytuje komplexnú pomoc a podporu nielen ambulantnou a dištančnou formou (na krízovej linke), ale aj formou terénnou. Spolupracujeme s políciou, ktorú považujeme za dôležitú súčasť pri pomoci obetiam násilia, hoci nemá vždy dostatok priestoru a zákonných kompetencií na prácu s obeťou. Spolupracujeme tiež s už existujúcimi organizáciami a sme otvorení vzájomne si vymieňať skúsenosti a spoločne zlepšovať situáciu na Slovensku v tejto oblasti aj s ďalšími subjektami.
Naším hlavným cieľom je pomôcť obeti, ktorá zažila/zažíva domáce či sexuálne násilie bez ohľadu na jej pohlavie, rod, vek a etnickú príslušnosť, rovnako ako aj jej sociálnemu okoliu (deti, blízki, známi, priatelia).
ADRA KIT má zmysel
ADRA KIT je jedinečný v tom, že je mobilný – teda je pripravený dostaviť sa k obeti násilia kamkoľvek a kedykoľvek (zatiaľ v rámci Bratislavského kraja). Je určený nielen pre ženy, ale aj pre mužov a pomáha riešiť domáce aj sexuálne násilie či obťažovanie vychádzajúc z individuálnych potrieb obetí. Podporuje a posilňuje obete v procese vymanenia sa z násilného vzťahu a zabezpečuje následnú sociálnu rehabilitáciu či právne poradenstvo a zastupovanie obetí v civilnom, trestnom či inom konaní. Pre účely trestného konania poskytuje dôverníka, splnomocnenca poškodeného, odborného konzultanta aj psychológa pri výsluchu.
V prípade potreby ADRA KIT pomáha pri zabezpečovaní transportu, ubytovania, právneho zastúpenia advokátom, vyhľadaní znalca, či sprostredkovaní mediátora.
Sme presvedčené, že s obeťami násilia je nevyhnutné pracovať od začiatku až do konca – kým sa postavia na vlastné nohy a nadobudnú stratené sebavedomie a tiež je potrebné naučiť odbornú verejnosť rozumieť prežívaniu obetí domáceho a sexuálneho násilia, chápať jej konanie a správanie.