Keď výzvu k darovaniu 2% z dane nejde vtesnať do jedného riadku. Ani odseku

Pozdravujeme z kancelárie ADRA Slovensko všetkých našich dlhoročných podporovateľov a podporovateľky, ale aj tých, ktorí náš blog a newsletter začali sledovať len nedávno. Mnohí z nás ste cez nás dobrovoľníčili alebo ste u nás stážovali, čím ste si na vlastnej koži overili, že výsledky našej práce sú reálne a naozaj spoločne meníme životy núdznych k lepšiemu – a to ako v tzv. rozvojovom svete, tak aj doma, na Slovensku.

Dlho sme sa v našom tíme zamýšľali nad tým, ako naformulovať našu výzvu tak, aby bola zrozumiteľná a zároveň vás namotivovala – venovať svoje 2 % z dane práve našej organizácii – ADRA Slovensko. Marec nie je iba mesiacom knihy, ale aj začiatkom jari a obdobím, keď podávame svoje daňové priznania. Práve v týchto dňoch budete dostávať o niečo viac emailov od známych i neznámych, na sociálnych sieťach vám budú vyskakovať sponzorované príspevky desiatok, možno až stovák slovenských mimovládnych organizácií a občianskych združení, ktoré sa budú uchádzať o vaše 2 % z dane. Rovnako ako my.

Poradu s copywriterom, ktorá by nás stála iba ďalšie peniaze a energiu, sme nakoniec neabsolvovali a rozhodli sme sa neskúšať to na vás pekne znejúcimi rečami. Úprimnosť za úprimnosť: Ak vás nepresvedčia naše konkrétne aktivity a reálne výsledky z terénu, aj ten najlepšie znejúci slogan by bol zbytočný. A keďže našu prácu sledujete už nejaký ten mesiac, viete, že naozaj netárame do vetra a to, čomu veríme, robíme na 100 %. Ako hovorí náš starý slogan, ktorý ani po 25 rokoch existencie našej ADRA netreba meniť: “Nedokážeme pomôcť všetkým, ale spoločne môžeme pomôcť mnohým.” A hoci by na tomto mieste text našej výzvy mohol pokojne končiť, pokračujeme ďalej…

Hoci sa naďalej venujeme poskytovaniu humanitárnej pomoci, rozvojovej spolupráce a vysielaniu globálnych dobrovoľníkov a dobrovoľníčok do najchudobnejších regiónov sveta, financovať tieto aktivity z vašich peňazí nebudeme. Celá suma, ktorú vyzbierame vďaka venovaným 2 % z vašich daní, pôjde na pomoc núdznym na Slovensku (tak ako minulý rok).

Kdesi tu by nás už onen najatý poradca-copywriter pravdepodobne zastavil, že naša výzva k darovaniu 2 % z daní je už pridlhá. Ale toto vaše rozhodnutie (venovať nám danú finančnú čiastku) by malo byť uvážené a založené na dôvere v organizáciu, ako aj na viere v konkrétne naše projekty. Takže ešte o niekoľko minút vášho vzácneho času a plnej pozornosti vás predsa len prosíme.

Na Slovensku sa okrem bezplatnej právnej pomoci a lokálneho dobrovoľníctva posledné mesiace najviac intenzívne venujeme pomoci obetiam domáceho násilia a sexuálneho obťažovania v rámci nášho Krízového intervenčného tímu (KIT). Robíme to formou krízovej intervencie, sociálnej rehabilitácie a adaptácie, potom advokácie a nakoniec aj potrebnej prevencie. Štatistiky nám totiž ukazujú, že musíme konať a o domácom násilí, ako aj o sexuálnom obťažovaní nemôžeme viac mlčať. Nie je v poriadku, aby každá tretia žena zažívala tento typ násilia. Fungovanie KIT-u je preto pre nás v ADRA Slovensko absolútnou prioritou.

Prečítajte si, koľko klientov a klientiek sa vďaka nám minulý rok dostalo zo začarovaného kruhu násilia a manipulácie; koľkí z nich vidia svoj svet opäť pozitívne, farebne. Zistite, ako vyzerá naša konkrétna pomoc týmto ľuďom, ktorú zachytila naša stážistka. Prečítajte si tiež reálne príbehy našich klientiek, ktorým KIT pomohol. Temné čítanie, no s happy-endom. K tomu si na celkové dokreslenie našich aktivít môžete prečítať tiež našu výročnú správu, pozrieť si video o tom, čo a kde sme pomáhať v minulom roku.

Tento posledný odsek už dočítate jedným dychom. V roku 2018 sme oslávili 25. výročie existencie ADRA Slovensko. Rok 2019 je pre nás opäť raz plný nových projektov, vzácnych výziev i personálnych zmien v tíme. Všetko však robíme a budeme robiť pre to, aby sa nezabúdalo na tých, ktorí si sami pomôcť nedokážu. Aj u nás je ich mnoho. Keby ste denne čítali všetky tie zúfalé, bolestivé, ale občas našťastie i ďakovné emaily, ktoré nám do kancelárie chodia od ľudí z celého Slovenska, rozumeli by ste. Vaše 2 % z dane naozaj pomôžu na 100 % meniť ich životy k lepšiemu. Ďakujeme. Viac na: https://archiv.adra.sk/2percenta/