Globálne dobrovoľníctvo
Dobrovoľníctvo je vykonávanie činnosti v prospech iných osôb alebo organizácií v nízkopríjmových krajinách. Dobrovoľník za svoju činnosť nedostáva odmenu, má však hradené náklady za dopravu, stravu a ubytovanie. Dobrovoľník svojim dobrovoľníčením získava omnoho viac – môže sa mu pozitívne zmeniť rebríček hodnôt aj plány do budúcnosti, naviac získa dôležitý sociálny kapitál: nové kontakty, partnerstvá a kopec užitočných zručností a skúseností. Spolu s ním rastie tiež hosťujúca, prijímajúca organizácia, ale aj tá domovská, vysielajúca.
ADRA Slovensko školí a vysiela slovenských dobrovoľníkov a dobrovoľníčky do krajín tretieho sveta cez dobrovoľnícky program z dielne MZVaEZ SR, ktorý administruje SlovakAid. V roku 2019 máme vyslaných SlovakAid dobrovoľníkov Albánsku, Gruzínsku a Libanone. Viac informácií o ich pôsobení pripravujeme a čoskoro zverejníme na našej stránke.
Na rok 2019 hľadáme ešte 2 rozvojových dobrovoľníkov a dobrovoľníčky
1. Rozvojový dobrovoľník / dobrovoľníčka do Albánska
(Projekt: „Budovanie kapacít ADRA Albania“ v organizácii ADRA Albánsko v Tirane; na obdobie: november 2019 – október 2020);
2. Rozvojový dobrovoľník / dobrovoľníčka do Moldavska
(Projekt: „Podpora udržateľného rozvoja v oblasti hospodárstva v Moldavsku“ v organizácii EcoVisio v Kišiňove a obci Riscova; na obdobie: september 2019 – august 2020);
Uchádzačov a uchádzačky o uvedené pozície prosíme o zaslanie motivačného listu a životopisu do 31. októbra 2019 na e-mail: volunteering@adra.sk.
Takto vyzerali výzvy a očakávania od potenciálnych kandidátov či kandidátok na minulé dobrovoľnícke projekty. Trúfli by ste si zapojiť sa?
Vyslaní mladí ľudia šli na „misiu“ tam, kde ich bolo potreba – na základe dôslednej komunikácie medzi vysielajúcou a prijímajúcou organizáciou, ako aj na základe potrieb lokálnej komunity. Naši dobrovoľníci v teréne nerobia prácu, ktorú môže robiť miestny človek, ale mali by priniesť svoju expertízu, napríklad v oblasti IT, marketingu, komunikácie, projektového manažmentu, HR alebo vzdelávania, pričom nejde o nadradenosť, ale o princíp: nebrať prácu lokálnym ľuďom. Popri tom sa učia v nových prostrediach a skupinách ľudí novým zručnostiam.
Kde pôsobili naši rozvojoví dobrovoľníci a dobrovoľníčky
Za uplynulých päť rokov sme vyslali dvadsaťštyri rozvojových dobrovoľníkov a dobrovoľníčok. Niektorí smerovali do komunít vnútorne presídlených ľudí v Gruzínsku, členov rómskej komunity v Albánsku, obetí tajfúnu na Filipínach, sociálne vylúčených rodín v Keni, začínajúcich aktivistov na Ukrajine, migrujúcich ľudí v Libanone, traumatizovaných ľudí po vojne v Bosne a Hercegovine atď..
Naša organizácia je partnermi z oblasti humanitárnej pomoci, rozvojovej spolupráce a globálneho dobrovoľníctva (práve pre kvalitnú predvýjazdovú prípravu a dobre fungujúce dobrovoľnícke cykly, ako aj vhodne zvolené sektorové a teritoriálne priority pobytov) označovaná za jedného zo slovenských lídrov vo vysielaní mladých ľudí do nízkopríjmových krajín, na čo sme hrdí a za čo sme vďační.
V roku 2016 sme vyslali do sveta jedenásť dobrovoľníkov, ktorí účinne pomáhali v ôsmich krajinách: Albánsko, Ukrajina, Bosna a Hercegovina, Keňa, Moldavsko, Libanon, Ekvádor a Gruzínsko.
Vroku 2017 sa dobrovoľníčka Janka vrátila z Albánska, kde pomáhala pri vzdelávaní detí zo sociálne znevýhodneného prostredia. Dobrovoľníčky Barborka a Veronika pomáhali na Filipínach a v Albánsku. Ocenenie „Dobrovoľník roka SlovakAid“ za rok 2016 si v roku 2017 na pôde MZVaEZ SR prevzal náš dobrovoľník Samuel Čellár za svoju efektívnu dobrovoľnícku činnosť v Keni.
V roku 2018 sme realizovali dobrovoľnícke projekty na vyslanie mladých ľudí do krajín Globálneho Juhu (Albánsko, Gruzínsko, Ukrajina), na rok 2019 máme schválených päť dobrovoľníckych pozícií.
Mediálne a vzdelávacie výstupy o globálnom dobrovoľníctve:
O tom, aké sú motivácie a motívy mladých ľudí pred výjazdom na „misiu“, ako aj o ich očakávania od pobytu a ako ich včas odčítať i manažovať v rámci manažmentu dobrovoľníctva, sa dozviete viac v tomto článku.
O praktických radách a zabezpečení bezpečnosti vyslaných dobrovoľníkov do tzv. rozvojových krajín, ako aj o manažovaní rizík v teréne, sa dočítate v tomto článku.
O tom, prečo je vlastne dôležitý taký manažment dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, a aké časti obstahuje, sa dozviete v tomto texte.
Naši dobrovoľníci a dobrovoľníčky sa snažia počas svojho pobytu v nízko-príjmových krajinách informovať verejnosť v podobe blogov. V rámci ponávratových aktivít potom o svojich skúsenostiach rozprávajú na verejných podujatiach a sovetových prednáškach, tzv. ADRA večeroch. Fotografie z týchto podujatí možno nájsť v tomto fotoalbume.
K rozvojovému pribudol manažment humanitárneho dobrovoľníctva
Okrem dobrovoľníckeho programu SlovakAid je ADRA Slovensko od roku 2017 zapojená aj do dvojročného projektu HVM (Humanitarian Volunteering Management) na posilnenie a udržateľnosť manažmentu humanitárnych dobrovoľníkov a dobrovoľníčok a od roku 2019 aj do jeho pokračovania v podobe ďalšieho dvojročného projektu HVA (Humanitarian Volunteers in Action). Vrámci neho budú priamo vybraní kandidáti a kandidátky pripravovaní a vyslaní na svoju „misiu“ do post-konfliktných krajín. Projekt sa realizuje vďaka finančnej podpore Európskej Únie v rámci „EU Aid Voluneers“ iniciatívy.
Pozrite si sériu edukatívnych videí z dielne ADICE (partnera našej ADRA z projektov HVM a HVA), vďaka ktorým sa lepšie zorientujete v princípoch dobrovoľníctva v krajinách Globálneho Juhu. Prvé video sa týka zabezpečenia kvalitného manažmentu dobrovoľníkov, druhé video sa týka výberu vhodných kandidátov či kandidátok na svoj pobyt v nízkopríjmovej krajine. Tretie video sa týka priamo bezpečnosti vyslaných dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, štvrté video sa týka informovania o pobyte a zodpovednej komunikácie dobrovoľníkov a dobrovoľníčok s rôznymi cieľovými skupinami (donori, prijímatelia pomoci, lokálni ľudia v hosťujúcej rozvojovej krajine, partnerské organizácie, rodina, široká verejnosť, médiá atď.)